menu

AZORY – největší přírodní akvárium planety s nejčistší přírodou
 

Geografická poloha Azorských ostrovů vytváří z tohoto souostroví skutečnou oázu v poušti, kterou je severní Atlantik. Ve skutečnosti toto otevřené moře není tak plné živých tvorů jak by se mohlo zdát. Ale existence ostrovů vulkanického původu uprostřed této pouště umožňuje, aby tisíce živočišných druhů mohly žít tam, kde by to jinak bylo nemožné. Je mnoho druhů živočichů, kteří využívají této oázy zvané Azory, kde nacházejí přístřeší a potravu.
 
 

U azorských břehů žije mnoho druhů delfínů a velryb. To co však tyto ostrovy odlišuje od jiných míst je snadnost s jakou je možné tyto živočichy vidět. Kytovci, kteří se normálně k pevnině nepřibližují, zde bývají vidět z tak malé vzdálenosti, že mnohdy stačí být na pláži nebo na skále… V průběhu celého roku tudy propluje více jak 20 druhů kytovců. Některé druhy delfínů nebo třeba vorvani se dají pozorovat po celý rok. Jiné druhy velkých velryb včetně modrých velryb tudy proplouvají pouze tehdy, když migrují a je možné je vidět pouze krátkou dobu. Toto privilegium se může naskytnou všem, kteří na Azory přijedou na jaře. Některé druhy dávají přednost vyšším teplotám a připlouvají k azorským břehům až v létě.


VELRYBÍ SAFARI

Azory jsou ideálním místem na pozorování velryb. Velryba je schopná ponořit se do hloubky až 2000 metrů, kde by tlak zničil většinu existujících tvorů. Vydrží s dechem déle jak hodinu a půl, což je délka fotbalového zápasu. Velryby jsou schopné zachytit svoji kořist v úplné tmě za použití vlastních sonarů, které jsou daleko přesnější než jakýkoli vojenský systém.

Největší zvíře, které kdy žilo na planetě je modrá velryba. Pouze ve vodě zvíře mohlo dosáhnout tak gigantických proporcí. Některé modré velryby váží více jak 100 tun a dosahují délky až 30 metrů. Pouze jazyk modré velryby váží stejně jako indický slon: od 4 do 5 tun. Nikdo přesně neví kolik modrých velryb zůstalo v severním Atlantiku, ale specialisté si myslí, že méně než tisíc. Při tak malém množství je skutečným zázrakem moci je vidět.

Tyto a jiné velryby se prohánějí během jarní migrace kolem Azorských ostrovů a směřují na sever. Azory jsou jedním z mála míst na světě, kde je možné je vidět, neboť jsou stálým nebo dočasným domovem 80% druhů kytovců vyskytujících se na celé zeměkouli. S pravděpodobností hraničící s jistotou se setkáte s vorvani, stálými obyvateli ostrovů, nebo keporkaky či plejtváky. V hojné míře lze spatřit i menší druhy velryb, kulohlavce, plískavice a mnoho dalších. Budete li mít štěstí můžete se setkat i s kosatkami na jejich migrační pouti. Není výjimkou napočítat na jednom safari více jak pět druhů kytovců. Safari se uskutečňuje na rychlých motorových člunech se speciální konstrukcí sedaček pro bezpečnou jízdu. Rychlost je při safari důležitá, neboť na ni závisí včasné přemístění do oblasti, kde se právě kytovci vyskytují. Pojeďte proto na jaře na Azory a vychutnejte si tyto výjimečné okamžiky….

Na Azorách se pozorování kytovců řídí dle zákona, aby nedocházelo během pozorování k ohrožení těchto vzácných živočišných druhů. Všechny společnosti nabízející turistům pozorování velryb musí mít licenci a dodržovat všechny vyhlášky.
 

A proto objevte kouzlo Azorských ostrovů při pozorování velryb...